Nu är vi framme i Ghana äntligen. Vi landade i måndags och börjar sakta komma in i vardagen här. Mer om vad vi gör om dagarna vid ett senare tillfälle. Jag tänkte först och främst dela med mig av era tips på hur man kan göra en resa med toddlers så harmonisk som möjligt. Jag och min kille flög alltså med vår 1.5 åring i sammanlagt 8 timmara plus en mellanlandning, så det är inte superlång men ändå rätt långt. Inför resan bad jag om tips för att göra resan så harmonisk som möjligt på min instagram. Jag fick massa svar. Här nere listar jag några av dem utan inbördes ordning. Ska berätta i ett senare inlägg vilka tips vi använde oss av och vad som funkade för oss. Kommer ni på nåt supertips ni vill lägga till så skriv det i kommentarerna.
PS. Jag har lite knas med Wi-Fi just nu så jag lyckas inte ladda upp en endaste bild :((( Så tråkigt med massa text och ingen bild men aja what to do, får fixa det sen
@busytoddler på instagram har massor av tips sparade under storyn Airplane Ideas
Amma så mycket som möjligt, särskilt vid start och landning
Ladda ner filmer offline på iPad – Kan tyckas självklart om man tillåter skärmtid men ändå värt att påminna om att de måste laddas ner i förväg pga Wi-Fi på planet om det ens erbjuds sällan funkar.
Snacks i mängder, sånt som inte kladdar.
Ta med alla hans favoritgrejer.
Slå in massa överraskningar som han kan få under resans gång. Många skrev även att man gärna kunde gömma grejerna i olika fack och väskor så barnet själv kan upptäcka paketen.
Ombyte till barnet OCH till föräldrarna pga spill, kräk etc.
En del av er (främst vårdpersonal haha) tipsade om olika typer av sederande. Låter det förbli okommenterat.
Förklara allt i detalj i förväg, även om barnet inte kan prata så hjälper förberedelse
Stokke-jet kids
Om man tillåter klubba eller godis vid start och landning – (här funkar tutten minst lika bra för oss som ammar tänker jag)
Boka flyg under barnets sovtid – (Inte så himla lätt och ekonomiskt alla gånger men man kan ju försöka)
Play doh lera
Ritsaker
Om möjligt investera inoljats med extra benutrymme
Packa inte upp allt direkt utan sprid ut det roliga lite.
Amma/Ge dryck vid start och landning, gör ej misstaget att ge det redan vid startbanan.
Fäst napp, leksak, snutte osv i snöre så de inte rullar iväg.
Skriv ut bilder på barnet och människor i barnets familj och sätt in i en bok som barnet kan bläddra i.
Slå in små presenter som du tar fram när det behövs.
Egen kudde hemifrån som du kan lägga mellan er, trygga och bygga ”säng” med
Böcker, post it lappar, några magneter!
Ha riktigt låga förväntningar och förvända dig det värsta typ skrik och kräk och hoppas på det bästa.
Mätt och utvilat barn är att föredra, vi hade tidigare tänkt att ett trött barn somnar på flyget men… eh nej… så reser hellre med vaket, glatt barn än övertrött som inte kommer till ro 🙂
3 miljarder russin
Have planed activeties when he is awake, coloring, iPad etc.
Se det som ett arbetspass, är ni två så dela upp passet.
En riktig plånbok med gamla kort brukar roa
Låt inte barnet veta att gå i gångarna är ”en kul grej” innan ni avverkat allt annat
Pilliga snacks och Pixi-böcker
Nåt som tar lite tid att klura ut som böcker med luckor
Packa allt i ”kit” typ blöja, tvättlappar, ombyte och använd påsen som bajspåse.
Om du ammar dra fram tutten i tid och otid!
Amningskudde för att sova bekvämt
Water Wow att måla med
Små burkar med lera
Klistermärken
IPAD!!!
Bry dig inte om att du eventuellt stör andra.
Bärsjal att bära barnet i och promenera i gångarna
Packa en egen väska där de kan öppna fack lägga mer leksaker ta upp igen osv
Kolla @Kaitlin.Klimmer på instagram och hennes tips om att resa långt med kids
Målarböcker som finns på Åhléns som det bara krävs vatten för att måla med
Tålamod och var beredd på att underhålla konstant
En tejprulle, det kan man fördriva några minuter med
Curla, ge honom allt, skäm bort honom
Preppa er för att vara så närvarande som möjligt under resan. Typ fixa allt i förväg
TACK SÅ MYCKET FÖR ALLA TIPS!